A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nemzetközi szállitmányozás, fuvarozás
Van CMR, csak a fuvarszervezőnél. A könyvelésbe nem szokta külön azt is ideadni, azt ő gyűjti minden egyes poziciószámhoz dossziéban. A fuvarmegbízásokon ott van, ki hogyan teljesít, de ezt a könyvelésre küldött bejövő fuvarszámlákra nem szokta nekem ráírni. Az MNB középárfolyamot pedig bejelentettem az Apeh-nak, és a cég is csak akkor fizet ki, és akkor állítja ki a számlát a megbízó felé, ha megvan már az eredeti CMR.

Nálatok ez hogy megy? Megkapjátok a CMR fénymásolatát is könyvelésre a számla mellékleteként? Vagy ráírják nektek a számlára a CMR vagy megbízás szerinti teljesítés dátumot? Vagy egyszerűen csak a számlán feltüntetett felrakás vagy lerakásnapi dátummal számoltok?
Válasz idézéssel
Andusia Írta:nekem a fuvarszámlámhoz CMR sincs csatolva, a számlán csak felrakási, lerakási, kiállítási és fizetési határidők vannak. Az én kérdésem a sima külföldi fuvarszámlának a forintosítására vonatkozik, lerakási vagy felrakási dátumon váltsam át az MNB középárfolyammal?

Miért? Nincs is CMR-ed????

A fuvarszervező a fuvarcégnek küldött fuvarmegbizáson jelölni szokta, hogy mi a teljesítés időpontja. Ha ez külön nincs jelölve, akkor az általánosan elfogadott gyakorlat, hogy a lerakás napja a teljesítés időpontja. De hogy fogod ezt CMR nélkül igazolni?

Mi fuvarszámlát csak akkor fizetünk ki és nekünk is csak és kizárólag akkor fizetnek, ha a számla mellett ott vigyorog a CMR is.

MNB középárfolyamot a könyvelésben akkor használhatod, ha bejelented az apeh-nek.
Üdv rwinke

The book of love is long and boring
And written very long ago
It's full of flowers and heart-shaped boxes
And things we're all too young to know
Válasz idézéssel
szerződéseket elolvasni. Irányadó lehet még, a teljesítési hely a felrakás, vagy a lerakás helye? stb
Válasz idézéssel
Ne haragudj, Tündi, de én találtam választ a kérdésemre. Én nem az áfáról kérdezek, nem arról, hogy számlázás esetén mi a teljesítés idő, nekem a fuvarszámlámhoz CMR sincs csatolva, a számlán csak felrakási, lerakási, kiállítási és fizetési határidők vannak. Az én kérdésem a sima külföldi fuvarszámlának a forintosítására vonatkozik, lerakási vagy felrakási dátumon váltsam át az MNB középárfolyammal?

3 órája olvasom a különböző fórumokat, nem csak itt, és nem találtam választ a kérdésemre.
Válasz idézéssel
Andusia!

Olvass vissza, és megtalálod a választ a kérdésedre!

Tündi
Válasz idézéssel
Sziasztok! Még új vagyok itt, és egy kérdésem lenne, hátha valaki segítene nekem. Nagy dilemmában vagyok:

Van egy fuvarszervező cég, aki általában lengyelekkel vagy szlovákokkal fuvaroztat. A külföldi cég fuvarszámláját a felrakási vagy a lerakási MNB középárfolyammal könyveljem? Vagyis melyik lesz a teljesítés ideje?? Nem találtam erre semmilyen vonatkozó jogszabályt.

Előre is köszönöm a segítségeteket.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Nagyon aranyosok vagytok. Köszönöm mindkettőtöknek.

Arra gondoltam amit a Tündi írt. Sokat segítettél ismét. Meg is nézem ezt a Ptk jogszabályt.

Kedves Erzsó!

Neked is köszönöm, hogy foglalkoztál a gondommal. Smile

Puszi Nektek:

Adri
Válasz idézéssel
Nem-nem! Tündi !

Bizonyára igazad van,nem vagyok otthon a nemzetközi szállitmányozásban.Már meg is bántam,hogy belekotyogtam...amikor láttam a válaszod.
Bocsi
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Erzsó!

Amiről Te írtál, az a határozott idejű elszámolára igaz, ott egyezik meg a teljesítés időpontja a fizetési határidővel. Szerintem Adri csak egy darab fuvarról és egy darab számláról beszél, aminek nem egyértelmű a teljesítési ideje.

Vagy én értettem félre??

Üdv. Tündi
Válasz idézéssel
Szia Adri!

A teljesítés idejének meghatározása a Ptk-ban van leírva. Ha nincsen semmiféle megbízás, vagy nem utalnak rá a megbízásban (mivel ez már maga egy szerződés) , akkor a teljesítés ideje a lerakás napja. A 488 paragrafusban írja le, ha a felek másként nem rendelkeznek, akkor a fuvarfeladat a lerakással válik teljesítetté. Amíg a rakományt a címzett nem vette át, a fuvar nem teljesített.
A számla teljesítési időpontja az áru címzett felé történő kiszolgáltatása lesz.
De.... szerződében megállapodhatnak úgy is, hogy már felrakáskor teljesített a szerződés.

A lényeg: ha nincs rögzítve a megbízásban, akkor lerakás napja, ha külön megállapodnak abban, hogy már felrakáskor teljesített, akkor a felrakás napja.

Szia!

Tündi
Válasz idézéssel
Valamit nem értettél félre? a lerakás és felrakásnál.

Szerintem erre a törvényre hivatkoztak inkább.

58. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a felek részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, teljesítés az ellenérték megtérítésének esedékessége, amelyre az adott részlet vagy elszámolás vonatkozik.

ennek alapján a teljesítés időpontja = a fizetési határidő dátumával. A fizetési határidőt a szerződésben meghatározottaknak megfelelően kell számlázni.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Teljesítés időpontjával kapcsolatban szeretnék érdeklődni:

Most hívott a fuvarozó cégem, hogy visszadobta neki a számlát az egyik vevője, mert a teljesítés időpontja nem a lerakás dátumával egyezett meg, hanem a felrakás időpontja volt.
A paragrafusokba már teljesen belekeveredtem.
Mi alapján döntöm el, hogy mikor melyik időpont a teljesítés ideje ha a fuvarmegbízáson nincs erre utalás?

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

Üdv.
Adri
Válasz idézéssel
Én is áfásan gondoltam, kösz a megerősítést. Viszont a CMR-en magyar cím tényleg nem szerepel.

Ui:Kösz Smile
Üdv rwinke

Válasz idézéssel
Rwinke!

A CMR-en nincs rajta a felrakás helye? Ha magyar volt a megbízó, akkor bizony az áfás lesz.

Tündi

Ui: Gyönyörűek a virágaid!!! Confusedax:
Válasz idézéssel
Egyébként én is vakarózok most egy kicsit számlázásban.

A fuvarmegbízást magyar adószámmal rendelkező cég adta ki
A CMR-n lengyel cég áruja szerepel, amit Svédországba kellett vinni.
A felrakás viszont Mo-n történt, viszont ezt nekem semmi nem igazolja.

Én erősen kötöm az ebet a karóhoz, hogy ez biza 20% áfásan kell számláznom.
Üdv rwinke

Válasz idézéssel
monika62 Írta:Be kell vallanom, én ilyenekkel még nem is találkoztam. :-( Nekem CMR az összes bizonylatom - többnyire, de vámpapírom tutira nincs külön -,

Nálunk is csak CMR van, vámpapír nincs. De hát mi csak EU-n belül mászkálunk, EU-s megbízónak, EU-s áruval. Igy nem is lehet.
Üdv rwinke

Válasz idézéssel
Blongyinka Írta:Sziasztok!
Teljesítés napja című műsor....április 22-én megjelent egy APEH gondolat erről, ide másolom:

Ha például a fuvarozási szolgáltatást nyújtó adóalany az általa adott hónapban teljesített összes fuvarozást – a partnerével kötött megállapodás szerint – havonta egyszer összesíti, ez azt jelenti, hogy a felek havi elszámolásban állapodtak meg. Az elszámolás napja jellemzően – tekintve, hogy a fuvarozásért fizetett ellenérték egy naptári hónapban teljesített szolgáltatásokra vonatkozik – az adott hónap utolsó napja lesz, azonban a fizetési határidő – és így a teljesítés napja – ettől eltérő időpont is lehet, attól függően, hogy a felek milyen fizetési határidőben állapodtak meg. Pl. ha a március havi fuvarozási szolgáltatások elszámolási napja március 31-e, azonban a szerződés alapján fizetni csak 120 nap múlva kell, akkor a március havi fuvarokról kiállított számlát július 29-ével mint teljesítési időponttal kell kiállítani, és így – függetlenül attól, hogy az elszámolás márciusban történik, és fizikai értelemben március havi teljesítésekről van szó – a fuvarozási szolgáltatást terhelő áfát (feltételezve, hogy a fuvarozó havi bevalló) a július havi bevallásban kell fizetendő adóként beállítani (ugyanakkor az igénybe vevőnél is ezzel az időponttal nyílhat csak meg az adólevonási jog az áfatörvény 119. § (1) bekezdése alapján).

Mi a véleményetek?

Sziasztok!

Elég nehezen és elég soká sikerült az adóhatóságnak tisztázni az új áfa tv.-ben megfogalmazott időszakos elszámolás problémáját, de az általad idézett álláspontot már az adószakértők is elfogadják.
Mivel az új áfa tv. szerint a teljesítést követően 15 napon belül számlázni kell, ezért célszerú a havi elszámolást alkalmazó partnerek írásbeli megállapodása, és természetesen ezen írásbeli megállapodás szerinti számlázási gyakorlat.
Valahol olvastam arra a felvetésre, hogy mi történik, ha az adóhatóság a teljesítést követő 15 napon belüli kiszámlázást ellenőrzi, és az azért nem történt meg, mert a felek havi gyakoriságú - időszakos - elszámolásban állapodtak meg. Az adóhatósági álláspont az volt, hogy megállapítják a kiszámlázás elmaradását, de az ügyfélnek lehetősége lesz erre reagálni, és bizonyítani, hogy miért nem számlázott. Ezért is ajánlott az írásos megállapodás.

Zs.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Teljesítés napja című műsor....április 22-én megjelent egy APEH gondolat erről, ide másolom:

Ha például a fuvarozási szolgáltatást nyújtó adóalany az általa adott hónapban teljesített összes fuvarozást – a partnerével kötött megállapodás szerint – havonta egyszer összesíti, ez azt jelenti, hogy a felek havi elszámolásban állapodtak meg. Az elszámolás napja jellemzően – tekintve, hogy a fuvarozásért fizetett ellenérték egy naptári hónapban teljesített szolgáltatásokra vonatkozik – az adott hónap utolsó napja lesz, azonban a fizetési határidő – és így a teljesítés napja – ettől eltérő időpont is lehet, attól függően, hogy a felek milyen fizetési határidőben állapodtak meg. Pl. ha a március havi fuvarozási szolgáltatások elszámolási napja március 31-e, azonban a szerződés alapján fizetni csak 120 nap múlva kell, akkor a március havi fuvarokról kiállított számlát július 29-ével mint teljesítési időponttal kell kiállítani, és így – függetlenül attól, hogy az elszámolás márciusban történik, és fizikai értelemben március havi teljesítésekről van szó – a fuvarozási szolgáltatást terhelő áfát (feltételezve, hogy a fuvarozó havi bevalló) a július havi bevallásban kell fizetendő adóként beállítani (ugyanakkor az igénybe vevőnél is ezzel az időponttal nyílhat csak meg az adólevonási jog az áfatörvény 119. § (1) bekezdése alapján).

Mi a véleményetek?
"Ne foglalkozz a kihívások elkerülésével. Idővel a kihívások úgyis kitérnek előled" (J.Adams)Blo
Válasz idézéssel
Szia Mica!

Először is: nagyon szépen köszönöm a sok-sok információt, amit adtál. :-) Be kell vallanom, én ilyenekkel még nem is találkoztam. :-( Nekem CMR az összes bizonylatom - többnyire, de vámpapírom tutira nincs külön -, ezen pedig nem látok ilyen kódokat, amiket írtál. :-( Igaz, már lassan alapból sem nagyon látok. :-)

Én úgy szoktam számlázni, ahogyan a fuvarozási megbízáson kérik. Azért volt ez a dilemmám, mert van egy fővállalkozó, aki továbbadja a fuvarokat az én ügyfelemnek, és mindenbe beleköt; és nem adott olyan megbízást, melyen látható, hogy mit szeretne teljesítési időpontnak. Amikor beszéltem vele, akkor egyszer a felrakást, egyszer a lerakást mondta. Kérdésemre, hogy miért, az volt a válasza: mert az egyik megbízó így, a másik úgy akarja. :-( Én meg azt gondolom, ez nem magyarázat, és ezért kezdtem el kérdezősködni a hivatalos álláspontok felől. :-)

Ha józan paraszti ésszel belegondolok, a teljesítés időpontja a lerakás napja kéne legyen, de tavaly még az az infóm volt, hogy minden esetben a felrakás napja a teljesítés napja, mert a megbízást a felrakással teljesítették. Tavaly még így is számláztam, idén a megbízás az elsődleges, de ha azon nincs rajta, akkor a lerakást írom rá. Remélem, jól csinálom. :-)

Köszi a segítségedet, jó munkát, szia, Mónika
Válasz idézéssel
Szia Mónika!

Lehet, hogy nem erre gondolsz, de jelenleg a teljesítés elszámolásában vámszempontból az Incoterms meghatározásait használják, VPOP leírás szerint így:
Incoterms kód Incoterms ICC/ECE Meghatározandó hely
EXW Üzemből az üzem helye
FCA Költségmentesen a fuvarozónak megnevezett hely
FAS Költségmentesen a hajó oldalához megnevezett elhajózási kikötő
FOB Költségmentesen a hajó fedélzetére megnevezett elhajózási kikötő
CFR Költség és fuvardíj megnevezett rendeltetési kikötő
CIF Költség, biztosítás és fuvardíj megnevezett rendeltetési kikötő
CPT Fuvarozás fizetve …-ig megnevezett rendeltetési hely
CIP Fuvarozás és biztosítás fizetve …-ig megnevezett rendeltetési hely
DAF Határra szállítva megnevezett leszállítási hely a határon
DES Hajóról szállítva l megnevezett rendeltetési kikötő
DEQ Rakparton átadva megnevezett rendeltetési kikötő
DDU Vámfizetés nélkül leszállítva megnevezett hely az importáló országban
DDP Vámfizetéssel leszállítva megnevezett leszállítási hely az importáló országban

Tehát itt a fenti kódok alapján állapítható meg, pl. CIF-nél a teljesítés az árunak az érkező hajó hajókorlátján való áthaladása számít. (előtte leejti a daru, akkor teljesítetlen az üzlet, utána leejti, akkor a szállító már teljesített) Mi úgy alkalmazzuk, hogy az adott kód alapján kiállított okmány - például fuvarlevél, vámos bélyegző, alapján számoljuk a napot.
Szép napot!
mica
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Engem a nemzetközi fuvarozás tekintetében a teljesítés napja érdekelne. Én eddig úgy tudtam, hogy mindig a felrakás napja a teljesítés napja. Most azonban hallottam olyat, hogy export esetén a felrakás, import esetén a lerakás napja; de az is lehet, fordítva mondták, már nem tudom, mert teljesen összeomlottam. Lehet, rossz az egész, amit eddig csináltam?! Belegondolni is rossz!
ELőre is köszönöm a segítségeteket. Ha esetleg valaki tudna jogszabályra hivatkozni, vagy a témában jó szakkönyvet ajánlani, külön megköszönném.:-)
További szép estét kívánok, sziasztok, Mónika
Válasz idézéssel
De még hogy segít!! Köszönöm, nagyon hasznosnak találtam, pont ezekre voltam kíváncsi! Örök hálám üldözni fog! :wink:
Válasz idézéssel
Szia Verocs!
Én is kutakodtam ilyen ügyben 2007-ben és ezt találtam:
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas">www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas</a><!-- w -->.
Remélem segit!
Válasz idézéssel
Köszi Erika !
Julcsi
Válasz idézéssel
Hát az én fuvarozóm CMR-t használ.
Erika
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég