A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA tv.-fordított adózás
Szia Alba!
Köszi a választ. Mi kisker cégként beszerzők és értékesítők vagyunk. A beszerzés oldaláról nincs is gond, mi is megkaptuk a nyilatkozatokat a nagyker cégektől,visszaküldtük majd ennek megfelelően fognak számlázni. Csak az értékesítés oldalával kapcsolatban jó volna valami útmutató, ami megkönnyíthetné a gyakorlati alkalmazását. Nagyon sokféle a vevőkör, nagyon sok magánszemély, sokféle cég. Nem tudom, hogy lehetne mindenkit nyilatkoztatni. A sokféle termékből az egyiket áfásan a másikat áfa nélkül. stb. Elméletben az ember tudja mit kéne csinálni, de ezt a gyakorlatban megvalósítani nehéz lesz.
Válasz idézéssel
Szia! A mi cégünk vásároló. Az fémáru eladó cégtől kaptunk egy nyilatkozatot, amit ki kellett töltenünk. A nyilatkozatban az áfával kapcsolatban voltak kérdések, az áfa alanyiságról kellett nyilatkozni és cégszerűen aláírni. Nyilatkozatunk alapján fognak megfelelő számlát kiállítani 2015-től.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Sajnos minket is utolért a fordított áfa 2015-től egyes betonacél termékek értékesítése kapcsán. Nem tudom, hogy érint-e valakit, csak a tanácsotokat szeretném kérni, hogy hogyan lehetne a legegyszerűbben megoldani a dolgot. Ugyanis kisker cégről van szó, ami nagyon sokféle terméket árul cégeknek, magánszemélynek, lakosságnak stb. Elég sok a napi forgalma, két üzlete is van és jó pár termék beleesik a fordított áfába. Szerintetek az jó megoldás, hogyha a vevő adószámában a 9. szám 2 vagy 3 akkor automatikusan fordított áfás számlát állítanak ki és a többi esetben pl. magánszemély vevő esetén nyilatkoztatják is a vevőt, hogy milyen minőségben fogadja be a számlát és rendesen áfásan számláznak? A lényeg, hogy ezeket a termékeket ki kell gyűjteni és teljesen külön kezelni? Eddig minden kp számlát beütöttek a pénztárgépbe, de értelemszerűen ezeket már nem lehet és teljesen külön kell számlázni. Kivéve, ha magánszemélynek, mert akkor rendesen mint eddig. Szegény pénztárosok, nem irigylem őket.
Egyéb érdekességek is vannak pl.azokat a termékeket, melyeket nem kilóban veszünk és adunk el, hogyan fogom a bevallásban kilónként feltüntetni. Dehát erre csak kialakul valami megoldás.
Szóval aki ugyancsak érintett, attól szívesen fogadok valami jó tanácsot.
Válasz idézéssel
Sziasztok,
csatolok az acélipari termékek FAD-os értékesítéshez egy anyagot:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/data/cms350340/Tajekoztato_a_betonacel_ertekesites_forditott_adozasarol_2014.11.07.pdf">http://www.nav.gov.hu/data/cms350340/Ta ... .11.07.pdf</a><!-- m -->
Üdv: Ilona
Válasz idézéssel
Sztem kell, mert honnan tudod, hogy a vevő alanyi mentes-e vagy egyéb?
Válasz idézéssel
Sziasztok! Kaptunk megint egy klassz feladatot, már tényleg nem tudják, mit találjanak ki.
2010-ben építkezett a cég és a fordított adózók által kiállított számla mellé az építőknek kellett egy nyilatkozatot adniuk,hogy a 2007. évi ....ÁFA tv. 142 par. alapján a vevőnek kell felszámítani az ÁFA-t. Remélem ezt most nem kell, vagy a vasárut külön számlázzuk és a szlára ráírjuk? Tudtok erről valamit ?
Üdv: Ili
Válasz idézéssel
azzal, hogy levonta a beruházások után az ÁFA-t, azzal sztem sincs baj
Válasz idézéssel
Első rendeltetésszerű használatba vétel óta 2 év nem telt el, akkor ÁFA-s

"rendeltetésszerű használatbavétel"

itt ugye az a kérdés, hogy mit nevezünk "rendeltetésszerűnek"?
Mert előtte romos épület volt, ami vajon alkalmas volt-e nagyker. raktárnak?

Ha nem telt ez a 2 év, akkor NEM FORDÍTOTT AZ ÁFA!
Válasz idézéssel
Szia Abdul,
az előzetes Áfa levonását a törvény csak a lakóingatlanok vonatkozásában tiltja a 124. § (1).
Szrintem a 135. § (2) bekezdése b) pontja szerinti kiigazítást kell elvégezned utólagos!
Üdv
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Van egy kis pánik hangulat rajtam. :oops:
Egyik nagykereskedő ügyfelünk (áfás tevékenységhez )vett egy ingatlant 2éve magánszemélytől (rajta egy "romos" épülettel).
Az elmúlt évben értéknövelő beruházásokat hajtott végre, telephelyét itt alakította ki. Most adóoptimalizálás végett a cég eladja az ingatlant a cég magánszemély tulajdonosának.Kell e áfát számítani az eladási árra? Van a beruházások áfáját érintő bármiféle korrekciós kötelezettsége?
A ingatlan értékesítés fő szabály szerint áfa mentes, a cég nem él adókötelessé tételi jogával.
Az értéknövelő beruházások után levonta a cég az áfát...!!? :oops:
Help please!
Válasz idézéssel
Hello!
A forditott adózásnál a teljesitést a 60§ tartalmazza amelyik elöbb bekövetkezik.

60. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha adófizetésre a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalany kötelezett, a fizetendő adót
a) az ügylet teljesítését tanúsító számla vagy egyéb okirat kézhezvételekor, vagy
b) az ellenérték megtérítésekor, vagy
c) a teljesítést követő hónap tizenötödik napján

kell megállapítani.

(2) Az (1) bekezdésben felsoroltak közül az alkalmazandó, amely a leghamarabb következik be

Már van ilyen egyes mezőgazd. termékeknél a 1465-nél a 08 lapon vannak az adatok majd lesz a 1565-be is ilyen,a szoftverben meg vagy tudja vagy nem például az RLB-be be lehet állitani forditott-mezőgazdasági és meglehet adni vtsz meg mennyi kg stb.
Válasz idézéssel
Kedves AktaFórum!

Az acélipari termékeket beszerző adóalany havi/negyedéves bevalló, hó/negyedév végén teljesít (tényleges beérkezés, a szállítólevélen a hó végi dátum szerepel) a szállító, a számla kiállításának a kelte és a számla átvétele áthúzódik
a következő hónapra/negyedévre! A törvényből az következik, a számla beérkezése a döntő, a fordított adózásnál!
Az acélipari termékeket beszerző adóalany:
- termékértékesítő adószámáról,
- a termékértékesítés teljesítési napjáról, valamint
- a beszerzett termék (VTSZ) ezer forintra kerekített összegéről és a kilogrammban meghatározott mennyiségéről adatot kell szolgáltasson havi/negyedéves bevallásban?
A szoftver beállításánál erre az információra is szükségünk lenne?
W. Ilona
Válasz idézéssel
Ilona!

Igen,
nem olvastam kivételt ezzel kapcsolatban.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Kedves AktaForum tagok!
A fordított adózás 2015.01.01-től az acélipari termékekre is vonatkozik. A kérdésem az lenne,
hogy a 2014.12.31-én készleten lévő acélipari termékekre is fordított adós számlát kell kiállítani, nyilván az adóalanyok vonatkozásában!
Köszönet a válaszokért.
W. Ilona
Válasz idézéssel
Felhívtam a tájékoztatást, nem kell az előlegszámlát berakni, mg. fordított áfánál az előlegszámla nem keletkeztet adókötelezettséget.
Válasz idézéssel
Nándi!
Nekem is van egy fordított számlám vetőmag előlegről (végszámla még nincs). A placebo által feltett tájékoztatót én úgy értelmezem, hogy az előleg számlát nem kell beállítani fordítottként az áfabevallásba, hanem a tényleges teljesítéskor a végszámla összegét. Te hogyan értelmezed??
Válasz idézéssel
Nekem épitőiparos forditott számlám volt régebben. Úgy gondolom itt is ki kell állítani a végszámlát a tényleges helyzetről, majd hivatkozva az előlegszámlára azt levonni.
Az ÁFA bevallásba pedig a tényleges teljesítésnek megfelelően kerül.
Válasz idézéssel
Hello!
Talán van benne valami okosság

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/forditott_adozas_ala_tartozo_mezogazdasagi_termekek.html">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/afa080101 ... mekek.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
És hogy valljam be, amikor az előleg számla nagyobb vagy egyenlő a végszámlával, ergo a végszámla összege nulla. 8O
Ezért álltam meg. :roll:
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Nekem nincs gabonásom, de én ugy tudom hogy a fordított ÁFÁ-nál előleget nem kell vallani, csak majd a végszámla kibocsátásakor.
Válasz idézéssel
Valaki? 8O
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Újabb probléma mezőgazdaságnál! Búza vetőmagra előleget fizetett a vállalkozó,ki is számlázták fordított Áfával. Az előleg számlán nincs mennyiség, csak a megnevezés és összeg, meg, hogy fordított Áfa hatálya alá tartozik. Amikor elhozzák a vetőmagot, akkor kiállítják a számlát. Ezzel nem is lenne gond, ha az előlegszámla és a végszámla egyezne. Ugyanis ha nem hozza el a teljes mennyiséget akkor csak egy részét számlázzák ki. Ilyenkor, hogy állítsam be a bevallásba, hiszen a tételes bevallást nem tudom kitölteni.
Előre is köszönöm a segítséget!
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Építőipari kivitelezést. Közben annyi változás van, hogy a másik cég könyvvizsgálója beszélt a NAV-val és nekünk volt igazunk, mert nem csak tárgyi mentes tevékenységet folytat és alanyi mentes egyéb tevékenység tekintetében.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
mit számlázott fordítottként?
Válasz idézéssel
A konkrét esetben tárgyi mentes tevékenységet végez és mellette végez Áfás tevékenységet is. Éppen ezért gondolom, hogy az egyéb tevékenység tekintetében alanyi mentes. Akkor viszont nem lehet fordított a számla. Szerintem. 8O
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég