A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adózás alapjai
Köszönöm Gaga, hogy helyettem válaszoltál.
Zöldfülű, ahogy mondta Gaga, a 100,000 Ft a nettó összeg, ennek ÁFÁ-ja (27%-nál) 27,000 Ft!
Egyébként nettó összegnél 27% az ÁFA, bruttónál 21,26%. Ha kiszámolod egyeznie kell.
100.000 x 0,27= 27,000
127.000 x 02126 = 27000
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Gaga!

Köszönöm szépen a választ, így már minden kerek és érthető!

Zöldfülű!
Válasz idézéssel
Szia Zöldfülű!

Tamás teljesen jól írta le.
Én az alanyi, tárgyi mentes esetet írtam, ő pedig a fordított áfát.
Tehát, ha a Te esetedben fordított áfáról van szó, akkor a Tamás által írtak szerint kell eljárni.
Üdvözlettel:

Gaga
Válasz idézéssel
Szia Tamás!

Teljesen érthető a válasz, köszönöm szépen! Egy kérdésem lenne még, az előző hozzászóló "gaga"-ra hivatkozva, hogy itt 814 számlán van 100.000 Ft, ezt itt nettónak értelmezed, ha jól látom 100.000/0,27= 27000. Gaga azt említi, hogy a 100.000 Ft ebben az esetben a bruttó összeg a fordítot áfa miatt, akkor nem a 27%-os áfát kell használni, hanem a kisebbített 21,26%-al szorzom! Ez nálam még kérdés!

Köszi előre is a választ!

Zöldfülű!
Válasz idézéssel
Zöldfülű1!

Ha az eladó nem számít fel ÁFÁ-t, akkor azt a vevő nem is vonhatja le, kivéve a fordított ÁFÁ-t! Normál esetben, pl. alanyi mentes leszámláz 100,000 Ft-t. Az költség a vevőnél, ÁFA főkönyvi számlára nincs semmi könyvelve, ÁFA bevallásban nem szerepel. Fordított ÁFÁ-nál leszámláz az eladó 100,000 Ft-t és a számlára ráírja, "fordított ÁFA". Ekkor a vevő tudja, hogy az ÁFA bevallásban a bevételeknél (27%-os ÁFÁ-nál) 27,000 Ft-t be kell vallania, mint fizetendő ÁFÁ-t, és a levonható ÁFÁ-nál is bevallja a 27,000 Ft-t. Így nem lesz pénzügyileg fizetendő ÁFA, de a NAV-nak be van vallva a vevői és az eladói ÁFA is! A fordított ÁFA lényege, hogy az eladó helyett is a vevő vallja be. Könyvelni pontosan nem tudom, mert a könyvelői programomban a fordított ÁFÁ-t csak jeleznem kell, a többi a program csinálja! Szerintem a tied is ilyen!
Talán ez a könyvelés:

814-381 100,000 Ft
466-467 27,000 Ft
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Zöldfülű!

Ha valaki ÁFA mentes számlát ad és aki kapta, ÁFÁ-s, természetesen ÁFA mentesen kell lekönyvelnie a számla alapján. Tehát 5-ösbe a bruttó, azaz a teljes számlaössszeget. és fordítva is igaz: 9-esbe a teljes számlaösszeget.
Üdvözlettel:

Gaga
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az alábbi lenne a kérdésem:

A szállító kiállítja a számláját áfamentesen pl.: (alanyi mentes, tárgyi mentes, áfa hatályon kívüli, fordított áfa-s)!

A vevő megkapja a számlát, vevőként, hogyan számolhatja el a bejövő áfamentes számlákat? Levonhatja-e az áfát vagy, ha a szállító nem számolja fel, akkor a vevőnek kell felszámítani saját magának az ÁFA-t és neki kell bevallani és megfizetni közvetlenül az adóhatósághoz? Vagy esetleg, ha a szállító nem számolja fel a 467-es áfát, akkor a vevőnek sem kell?

Az is jó, ha valami útbaigazítást kapnék, hogy az áfa-törvényben ez hol van leírva?

Valaki tudna valami útbaigazítást?

Köszi!

Zöldfülű!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég