A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Külföldi számla
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következő ügyben: EU-n kívüli cégnek kellene számláznom szoftverfejlesztésről, de nem egyértelmű, hogy a számlán milyen áfá-t kell feltüntetnem. A fejlesztés magyarországon történik, a megrendelő EU-n kívüli, viszont az elkészült szoftver egy EU-s szerverre lesz telepítve, ahonnan magyar felhasználók(nagy valószínűséggel, de nem biztosan) fogják letölteni és használni.

Nagyon jó példa a Skype. Pl.: a cégem fejleszti a Skype-ot egy EU-n kívüli cég megbízásából, majd emberek letöltik és használják.

Ebben az esetben fel kell-e a számlán ÁFÁ-t tüntetnem, és ha igen, akkor milyen kulcssal.

Válaszaitokat előre is köszönöm!
Hov
Válasz idézéssel
Egy épip cég létszámproblémáit úgy próbálja megoldani, hogy szerződést köt egy harmadik országban bejegyzett céggel. A harmadik országban bejegyzett cég emberei a harmadik országban vannak bejelentve. A munkát elvégzik itt Magyarországon. Befogadhatjuk-e a számlát teljes nyugalommal? Írjuk be az építési naplóba, hogy kik a személyek, mely cég alkalmazásában állnak? Gondolom szerződés is kell, alvállalkozói. Külföldön bejegyzett cégtől nem kell adóigazolás.
Mi a jó megoldás?
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Kriszta!
Ha nem találod a lekérdezőben, akkor szerintem az APEH-tól írásban hivatalosan megkérheted.
Bocs, de csak most olvastam a kérdésedet.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
gkriszta Írta:Sziasztok! Van egy fura dolog. Ügyvezető elém tett egy szerződést és egy proforma számlát. A számla Ft-ról szól, magyarul és szlovákul van kiállítva, adó nincs rajta, mert "Nem vagyunk ÁFA fizetők"- ahogy rábiggyesztették. Lellenőriztem az adószámot, és az ellenőrző nem találta. Szóltam a kiállítónak, mire átküldtek az adókártya másolatot, és azt magyarázták, hogy a nem adófizető cégek adószámét így dobja ki a rendszer. Találkoztatok már ilyennel? HA küldik a rendes számlát, ezek után befogadhatom?

Sziasztok!
Bölcs ötlete van valakinek?
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Sziasztok

olyan problémám van, hogy egy zenekar kft Németországba számlázna, alanyi áfamentes, 10000eur alatt, vagyis közösségi adószám nem kell neki. (m.o. szabály szerint fizetne áfa-t mert nincs adószám, de alanyi mentes, így nincs áfafizetési kötelezettség) Eszerint a számlára kellene írni, hogy adómentes szolgáltatás mivel nem áfakötelezett, hogy a vevő ne fizesse és igényelje vissza országában az áfa-t ahogy tudom. (kultúrális szolgáltatás N.o.-n belül.)
Van erre valami szó szerinti angol/német szöveg meg törvényi hivastkozás amit rá kell írni, vagy csak foglmazzuk meg, ahogy tudjuk?

Előre is köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Nagyon köszönöm a segítségeteket.
Üdv Marcsi
“Ne halaszd holnapra, amit megtehetsz ma! Közben megjelenhet egy törvény, amely tiltja.” (Ronald Gadde)
Üdv: Marcsi
Válasz idézéssel
Szia

Kell összesitő , most a 3ik n.évről-
Ica
Válasz idézéssel
Kedves Alba!
Nagyon köszönöm, hogy leírtad. Sokat segítettél. Már csak egy kérdésem maradt. Kell összesítő nyilatkozatot is készíteni?(09A60)
Mégegyszer nagyon köszönöm.
Üdv Marcsi
“Ne halaszd holnapra, amit megtehetsz ma! Közben megjelenhet egy törvény, amely tiltja.” (Ronald Gadde)
Válasz idézéssel
kargokft Írta:mi a menete az egésznek, áfa szempontjából is.

Szia! Kiegészítem előző magamat.
A számlán lévő terméket be kell sorolnod a megfelelő áfa kulcsba. Feltételezzük, hogy az általános 25%-ba tartozik. A számla teljesítési, azaz számla kiállítás napja szerinti, cég által meghatározott árfolyammal megállapítod a bekerülési értéket. Általában MNB-t használunk. Így a számla szerinti devizaösszeg könyvelésre kerül: T21 vagy 51 vagy 81, stb. - K4542
Az árut belföldiesíteni kell, azaz könyvelésileg fizetendő áfát és egyben levonható áfát is le kell könyvelni. Levonható áfát akkor szabad könyvelni, ha a levonhatóság feltételei fennállnak (számla illetve termék tekintetében).
MNB árfolyammal a nettó összegre számítottan T 466 - K 467. Használhatsz közbeiktatva technikai számlát.

Nem tudom milyen könyvelési programod van, amit én használok úgy kezeli a devizás bejövő számlákat, hogy rögzítem a számla tartalmát, és automatikusan berakja az áfa analitikába. De ettől még nem könyveli a főkönyvi számokra! Tapasztaltam olyan helytelen könyvelési eljárást, hogy az áfa analitikában szereplő fizetendő áfa nem egyezett a 467-tel, és a levonható áfa a 466-tal. Szerintem erre a számla rögzítés, könyvelés kivitelezési részére is figyelj.
Most más nem jut eszembe, ezért zárom soraim. Big Grin
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Szia!
Megtalálod az 08.13-i hozzászólásomat, abban elég sok mindent leírtam. A többiek különféle esetei is segíthetnek, amit itt találsz meg:
<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://aktaforum.hu/forum/viewtopic.php?f=4&t=181">viewtopic.php?f=4&t=181</a><!-- l -->

Célszerű használni a keresés funkciót, mert nagyon sok ilyen téma van.
Jó munkát!
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem. Eddig még nem könyveltem euros számlát. Céges bankkártyával vásárolt eu-s országban.
A számlán rajta van az eladó közösségi adószáma, áfa nem lett felszámítva. Mire kell figyelnem? mi a menete az egésznek, áfa szempontjából is.
Előre is köszönöm
Üdv Marcsi
Válasz idézéssel
Sziasztok! Bocsánat, de nem találtam mást ahova fel tudnám tenni a kérdésem, a következő lenne: Indiából szeretnék leendő ev-ként importálni (CIF paritással) bio terméket, internetes értékesítésre. a proforma invoice (csak angolul van írva de átírom 2nyelvűre) számlával hogy zajlik le az importálás? Illetve az abban szereplő "Total Price" összegben benne van az összes vám, adók, és egyéb költségek is?
Válasz idézéssel
Sziasztok! Van egy fura dolog. Ügyvezető elém tett egy szerződést és egy proforma számlát. A számla Ft-ról szól, magyarul és szlovákul van kiállítva, adó nincs rajta, mert "Nem vagyunk ÁFA fizetők"- ahogy rábiggyesztették. Lellenőriztem az adószámot, és az ellenőrző nem találta. Szóltam a kiállítónak, mire átküldtek az adókártya másolatot, és azt magyarázták, hogy a nem adófizető cégek adószámét így dobja ki a rendszer. Találkoztatok már ilyennel? HA küldik a rendes számlát, ezek után befogadhatom?
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
OK Tündi. Köszi! Smile
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia Eragka!

Elég érdekes a megfogalmazás, a vevőt számlázottnak titulálja.
Az áfában a 32.sor, 55.sor,97. sor a mostani állapot.
Célszerű önellenőrizni, igaz, hogy kötelezettségnövekedést nem okoz, de legyen minden a helyén.
Üdv. Tündi
Válasz idézéssel
Szia Tündi!

Köszi a választ!
Igen van közösségi adószám. Csak az a mondat zavart meg, hogy nem az van ott, hogy az áfának az adósa a számlázó (szállító), hanem az, hogy a számlázott, és elakadtam, hogy az ki lehet?

20 (97) és 55-ös sor jó lesz erre az áfa bevallásban?
Átvett cég, és most látom, hogy az előző 2 áfabevallásban nem lettek ezek a sorok kitöltve, holott volt ilyen számla.
Ez akkor Önellenőrzéssel jár, igaz?

üdv. eragka
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia!

A szállító az, aki a számlát kiállította, vevő pedig Te vagy. Az áfával az a teendőd, hogy bevallod fizetendőként is és levonhatóként is, mivel ez külfölditől igénybevett szolgáltatás.
Ugye van közösségi adószámod? Mert ez csak akkor igaz, de gondolom, hogy van, mivel 0 áfával állította ki a Timo a számlát.

Jó munkát!
Üdv. Tündi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy külföldi (német) cég által kiállított számlám, amin egy internetes felülethez számláz használati díjat (fuvarbörze).
Ez van a számlán:
adóköteles: 0 EUR
adómentes: 300 EUR
19% VAT: 0 EUR
végösszeg: 300 EUR

Mindent magyar nyelven írnak a számlára, többek között ezt a mondatot is:
Az áfának az adósa a számlázott.

Most akkor ki? :oops:
Mert aki kiállítja, az a számlázó, nem?
Ki a számlázott? Aki megkapja a számlát?
Van ezzel a számlával valami teendőm áfa szinten?

Köszönöm a segítséget!
üdv. eragka
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szívesen! Máténak igaza van, ez áfa területi hatályán kívüli.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Alba, Máté, Köszönöm a segítséget!

Amúgy elméletileg lenni kell egy teljesítés igazolásnak ott is, hiszen a számlát csak akkor állíthatja ki, ha a megrendelő elismeri a teljesítést.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A szolgáltatás adómentességéhez azt tenném hozzá, hogy az mivel építőipari szolgáltatásról van szó, így a következőket kell figyelembe venni:
-az áfa tv. 38.§ alapján ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatás esetén a teljesítés helye az ingatlan fekvése. Jelen esetben Németország, így a szolgáltatás áfa területi hatályán kívülinek minősül. Tehát 0%-os áfás, de nem adómentes, hanem áfa területi hatályán kívüli szolgáltatásnyújtás

Persze vizsgálni kell, hogy pontosan mi ez a tevékenység. Mérnöki szolgáltatás esetén is a teljesítés helye a megrendelő székhelye, tehát szintén a fenti eset áll fenn.

A német áfát az igénybevevő állítja be fizetendő és levonható áfaként.
Hogy ezt hogy lehet igazolni az adóellenőrzésen, mármint azt, hogy németországi ingatlanon végezték a tevékenységet, abban nincs tapasztalatom.

Üdv,
Máté
Válasz idézéssel
Szia Nándi!

Uniós számlázásnál fontos:
- mindkét fél uniós adószáma legyen rajta
- legjobb, ha leellenőrzöd, hogy a partner adószáma jó-e, azt itt tudod: <!-- m --><a class="postlink" href="http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do">http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do</a><!-- m -->
ezt a számla mögé szoktam tenni
- a szöveg lehet idegen nyelven, de feltétletnül legyen rajta magyarul is, és nemcsak a termék, vagy szolgáltatás szövegezése, hanem egyéb fizetési megállapodások is legyenek magyarul olvashatóak
- legyen rajta, hogy: Értékesítés az EU-ba. Mentes az adó alól. (Sales into the EU. Exempt from tax.)
-a számlán fel kell tüntetni az alkalmazott árfolyamot
-termékértékesítés esetén igazolni kell (CMR, egyéb szállítóokmány, átvételi elismervény, stb.), hogy az áru elhagyta az országot.

Építőipari gyakorlatom nincs, de ha szolgáltatásnyújtásról van szó, azt jól meg kell vizsgálni, hogy mikor lehet adómentes. Talán a többiek ebben többet tudnak neked segíteni.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Unión belüli számlázásban még teljesen új vagyok, ezért nem tudom, hogy mire kell figyelni, hogyan kell kitölteni a számlát.
Van egy cég , építőipari tevékenységet végez Németországban és számlázna.
-Milyen nyelven készüljön a számla?
-Mi az aminek rajta kell lennie?
-A német könyvelő azt írta, hogy a számlán sem a magyar, sem a német ÁFÁt nem szabad fel tüntetni.

Hát hirtelen ennyi. :roll:

Előre is köszönöm a segítségeteket.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Szia Anita! Kapásból nem tudom pontosan honnét az idézet, mert nem nyomtattam ki mindet, csak azokat az oldalakat ami nekem érdekes volt. Az biztos hogy valaki szaktekintély jegyzete. Üdv. Bodza
Válasz idézéssel
Köszi caranita, bodza !

Igy fogom csinálni.
Egyszerre csinálni egyszerest meg kettös könyvitelt, most nekem nagyon zavaró
Ica
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég