A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bérelt ingatlanon végzett beruházás
Szia,

a beruházás áfája akkor vonható le, ha a bérelt ingatlan nem lakóingatlan.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy egyéni vállalkozó végzett bérelt ingatlanon beruházást(felújítást) és ez az ingatlan a telephelye(irodája)
A kérdésem arra vonatkozik, hogy a beruházási érték áfája levonható-e.
Kell vizsgálni ilyen esetben , hogy a bérbevett ingatlan lakóingatlan?
Köszönettel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Alakuló Kft tulajdonosának kertjében van egy alsóépület, amit irodának szeretnének kialakítani. Szerintem a felújítás költségei akkor elszámolhatók, ha bérleti díjat fizet a Kft, ami után a tulajdonos adózik. Vagy megoldható másként? Egyébként a Kft székhelye is ott van, a tulajdonos házában.
Köszönöm a válaszokat
Jutka
Válasz idézéssel
Szerintem nélkülözhetetlen, hogy az építési engedély tartalmazza a rendeltetésváltozást, és ez később a Földhivatalnál be legyen jegyezve.
Nem tettetek észrevételt arra, hogy az üzlethez kapcsolódó konyha, fürdő iroda felújításának áfája is visszaigényelhető? Rosszul emlékszem arra, hogy régen a szociális létesítmény külön elbírálás alá esett az áfánál?
Mellékelek 1 bírósági ítéletet.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Edith!

Ha valami végső megoldásra jutottál, vagy találtál valamit, akkor nagyon örülnék ha megosztanád velünk, mert pont most van nekem is egy ilyen esetem, hogy lakóingatlant elkezdtek felújítani, de mire kész lesz, addigra üzem /vagy mi a fene/ ként lesz átminősítve. Hát, nem nagyon tudtam hozzászólni a dologhoz. Nembaj, jövőre már nem lesz ilyen gondunk
Válasz idézéssel
Szia Edith!

Mivel a Földhivatalnál bejegyzik a rendeltetés változást gondolom építési engedély van, használatbavételi meg lesz. A Számviteli leveltből kikotort, meg az általad feltett Apeh tájékztató alapján én elszámolnám az Áfát. 2002-ben saját magamnál csináltam ilyet és az Áfa rev.nem emelt kifogást.
A önk. engedélyt és a tulajdoni lap másolatát kérték.

Klári
Válasz idézéssel
A melléklet alapján ha az építési engedély szerint az átalakítással megváltozik az ingatlan rendeltetése, akkor az áfa visszaigényelhető. (ez később a Földhivatalnál bejegyzésre is kerül) Idevonatkozóan van más APEH tájékoztatásom is. Ami most gondom, hogy régről valami rémlik, hogy szociális létesítménnyel kapcsolatban az áfa nem visszaigényelhető... Most nem találok semmit erre vonatkozóan.
Tehát ha feltételezzük hogy a lakóingatlan rendeltetését megváltoztatják, ott raktár, iroda, melegítő konyha, fürdőszoba, wc kerül kialakításra ill. felújításra - valamennyi áfa visszaigényelhető? Egyébként ezt az épületet össze akarják nyitni az előtt lévő 40 nmes üzlettel.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Edithke!

Régebben felpakolotam egy levelet a tárgyban! Nézted? Keresek még!

Klári
Válasz idézéssel
Lakóingatlan építéséhez, felújításához kapcsolódó beszerzés áfája nem vonható le (áfa törvény 33. paragrafus, i pont. Amíg a földhivatalnál lakóingatlanként van nyilvántartva ez igy is marad, nem lehet levonni az a lakóingatlanhoz kapcsolódó áfát. A földhivatali bejegyzés ex tunc hatályú, tehát a bejegyzéssel lesz hatályos (ld. ingatlannyilvántartáésról szóló törvény)
Válasz idézéssel
Lakóingatlan építéséhez, felújításához kapcsolódó beszerzés áfája nem vonható le (áfa törvény 33. paragrafus, i pont. Amíg a földhivatalnál lakóingatlanként van nyilvántartva ez igy is marad, nem lehet levonni az a lakóingatlanhoz kapcsolódó áfát. A földhivatali bejegyzés ex tunc hatályú, tehát a bejegyzéssel lesz hatályos (ld. ingatlannyilvántartáésról szóló törvény)
Válasz idézéssel
Egy BT lakóingatlant bérel, amit összenyit az előtte lévő szintén bérelt üzettel. A bérleti szerződés szerint az átalakítás a bérbevevőt terheli. (A bérbeadók a BT tagjai)A Földhivatalnál az ingatlan át lesz minősítve lakóingatlanból - nemtom mivé. A lakóingatlan konyháját és fürdőjét fel akarják újítani, szoc. létesítményként marad, valamint irodát alakítanak ki és raktárat. A kérdés, hogy a Bt az átalakítással kapcsolatban teljes egészében visszaigényelheti az áfát, vagy csak a raktár költségeivel kapcsolatban. Merre keresgéljek?
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Abban az esetben, ha az Önkormányzat építési hatóságához beadott kérelem alapján( építés terv kell hozzá) a hatóság az épület fungcióját megváltoztaja és ezt az ingatlan nyílvántartásba is bejegyzik semmi akadája az Áfa visszaigénylésnek.

Halkan jegyzem meg, hogy ha egy lakóházat - függetlenül a tulajdonos személyétől - irodának használunk akkor is át KELLene minősíttetni.

Klári
Válasz idézéssel
Szerintem nem lehetett volna visszaigényelhetőbe tenni az áfát, mert mint ahogy te is írtad, lakóingatlan, és az sajnos nem érdekes, hogy azért tette a felújítást, hogy a dolgozóinak jobb körülményeket teremtsen.

Mano-KLári
Válasz idézéssel
Na jó, végül is visszaigényeltem az áfá-t. Ha jól értelmezem a soraidat, akkor ezt írtad le bújtatva.

És olyankor mi van, ha egy cég vásárol egy ingatlant, ami lakóingatlan ugyan, de a dolgozóinak ott alakítja ki a szociális helységeket, (ebédlő, öltöző, zuhanyzó). Ehhez egy kisebb felújításra van szükség. Én ebben az esetben is visszaigénylőbe raktam be az áfá-t.
Erika
Válasz idézéssel
Állj!

Nem lakóingatlan építéséről,vagy felújításáról van szó hanem idegen tulajdonú ingatlanon (mindegy mi) vállalkozási célú beruházásról.

Tök más dolog, ha befejezem ott a vállalkozást, és otthagyom a beruházás redményeként megszületetett dolgot. Ekkor a tulaj megfizerti a ráfordításomat, vagy egy halom Szja-t a gazdagodás végett.

Klári
Válasz idézéssel
Még mindig nem léptem túl az ügyön.
Az az igazság, hogy most megnéztem az áfa tv. 33§ 1.bek. i. pontját, ahol azt írja, hogy lakóingatlan építéséhez, felújításához kapcsolódó beszerzések után nem vonható le az áfa. Ezek szerint, ha karbantartásnak minősítem akkor levonható ugye? Legalábbis én ezt olvastam ki a sorokból.
Erika
Válasz idézéssel
Szia Lilla!

Ha az ingatlan-nyilvántartásban lakóépületnek van minősítve, akkor biztos h nem lehet, nagyon nézegetik ezt "odabenn".
Viszont jó hír,hogy azt tervezik h lehet h megszüntetik 2008-tól ezt a kitételt. Hát nem bánnám
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!

Nem tudom, hogy amit én olvastam az mire értendő. Pontosan az volt leírva, hogy ha lakóingatlanon végzik a beruházást, akkor nem igényelhető vissza az áfa. Az általad felrakott levél szerint visszaigényelhető az áfa. Tehát mégsem követtem el hibát. Hiszen a vállalkozás érdekében történt a karbantartás, felújítás.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Felpakolok egy levelet a segédletekbe, talán segít!

Klári
Válasz idézéssel
Most jöttem rá, hogy én valamit nagyon nem jól csináltam.
Kft tag (mint magánszemély) vásárolt egy családi házat egy másik megyében, ezt a házat bejelentette a Kft-ben telephelyként. A házban bizonyos karbantartásokat (felújításokat?) végzett, értek ezalatt járólapozást, festést, kerítést, járdabetonozást. Szóval azt nem tudom, hogy ha vesz anyagot és a tag maga csinálja meg a lapozást vagy festést, azt miként számoljam el? 523 vagy 161? És pl. a függönykarnis? Azt hiszem a nagy hibát ott követtem el, hogy ezek után az áfát nem lehet visszaigényelni ugye? Mivel lakóingatlan.
Erika
Válasz idézéssel
A praxisomban volt ilyen, a könyvszerinti értéket kiszámláztuk, ezzel el van intézve minden.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Köszi, hogy reagáltatok rá, most sajnos nekem sincs időm erre, nem is tudom, hogy fogok végezni a bevallásokkal.
Erika
Válasz idézéssel
Na meg a kilépő tag ( ingatlan tulaj ) Szja köteles vagyonosodása. Bevallás után összeszedek mindent és kitalálunk adókímélőbb megoldásokat.
Igérem.
Válasz idézéssel
Szerinte talán terven felüli ECS-t kellene elszámolni

(meg felmerül az áfa levonhatóság kérdése is, meg a térítés nélküli átadás is szóbajöhet, ami ha emlékeim nem csalnak nagyot adóalapmódosító)
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
Ez elég bonyulult . Tényleg térjünk rá vissza.
Klári
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég