A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gondom, bajom, segits ha tudsz!
Csak kardot ne adjatok már a kezembe! :oops: Én sem vagyok tévedhetetlen, sőt! Tongue
Klrái
Válasz idézéssel
Zsemle, amit írtál az pont azt mondja most nekem, hogy az écs-t ugyanúgy el kell számolnom, mint a többi költséget, s fennmaradó adózott eredményt lehet majd osztalékként kivenni.

Magyarán minden detto olyan, mint a normál számvitelben (kivéve persze az eva alapját).
Válasz idézéssel
Bettike !

Higgyél nekünk merem ezt mondani, azért is mert Nagymesterasszonyunk és önmagát szerényen kis lovagnak tituláló igen komoly tudással rendelkező társam is azonos véleményen van. Tehát csak bátran ha még van kérdés ! Ha fáradtan is, de a legnagyobb jó szándékkal és minden tudásunkkal segítünk. Fog ez menni :wink:

Üdvözlettel
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Ja, én is nézem, hogy szimultán vagyunk, közben még paraméterezem a magáncélú telefonhasználat feladását az Infotéka bérprogijában, meg SAP tanulmányokat folytatok. Síva istennő járhatna hozzám egy kis továbbképzésre!
Üdv. Zsemle
Válasz idézéssel
Zsemle!
Jól egyszerre írunk mindent! Big Grin
Válasz idézéssel
Bettike!

Természetesen mindent ugyanúgy könyvelsz mint eddig az écs-et is beleértve. A könyvelésben az ég egy világon semmi nem változott. Ami változott, hogy az azdózás előtti eredményt nem a Tao szerinti adóval csokkentted, hanem az Evaval. Ami ezután marad az ugyanúgy adózás utáni eredmény és osztalék kifizetésre hagyod jóvá, mert bolond lennél mérleg szerinti eredménynek meghagyni.

Klári
Válasz idézéssel
Kedves Betti,
ugyanúgy könyveled, mint a mezei kettős könyvvitelest. Csak amikor megállapítod az adótörvények szerinti adóját, akkor nem a bevétel-költségből indulsz ki, hanem csak a bevételből. Úgy kell felfogni, hogy az EVA csak egy adómegállapítási mód. Például, ha magad elé képzelsz egy eredménysémát, akkor ott hozod a bevételeket (ÁFÁ-san) a felmerült költségeket (szintén ÁFA-san), s kapsz egy kvázi adózás előtti eredményt. De nem ez az adófizetés alapja, hanem a bruttó bevételed. A kvázi adózás előtti eredményből levonod a fizetendő EVA-t, s akkor megkapod a mérlegszerinti eredményt. Én ezt mindig úgy szoktam magyarázni, hogy attól, hogy az állam a bevételeim 25%-ra igényt tart, még nem biztos, hogy a zsebemben marad a 75%. Hiszen költségeim attól még vannak, hogy így fizetem az adómat. S ezek a költségek befolyásolják, hogy adózás után mennyit tudok osztalékként kivenni.
Ha még kérdésed van, írj.
Üdv.zsemle
Válasz idézéssel
Kezdek megkönnyebülni, köszönöm a válaszokat!
Rákerestem a törvény szövegében pár szóra, de nem találom az écs és az adózás előtti eredmény összefüggését.
Zsemle tudom, hogy fáradt vagy, a válasz ráér: jól értettem, hogy elszámolom az écs-t, de nem könyvelem ...? Ha igen, akkor miért nem kell könyvelni, végtére is az is ktg!?
Válasz idézéssel
Bettike,
2:0
Lovagrendünk Nagymesterasszonya is úgy gondolja, ahogy én. Én (egyszerű kis lovag), ennek nagyon örülök! Aki találkozott Guguval, alias Klári, szerintem hasonlóan gondolja, mint én.
Mindenkinek üdv!
Zsemle
Válasz idézéssel
Drága Betti!

Szépen sorba megválaszoltál a kérdéseidre! Big Grin

1., Az EVA-s Szt alól ki nem jelentkezett Bt is az Szt szerint számolja el az écs.-t. ( Ne hallgass balga beszédre jó a Te számviteli érzéked)
2., Igen itt is osztaléknak "becézik"
3., Mivel Szt. alatti no meg társaság a koreográfia teljesen azonos mint egy nem EVA-snál
4., Igen bizony osztalék előleg, sőt a közbenső mérleg készítési köt. rá is vonatkozik
Klári
Válasz idézéssel
Szia Betti,
akkor vegyük sorjában a kérdéseidet.
1. Az EVA-s kettős könyvviteles is számol écs-t, de az adózás előtti eredményt nem csökkentheti vele, mivel ő másképp számolja az adózás előtti eredményét.
2. Én "Osztalék EVA-s bevételből"-nek hívom, de végülis tökmindegy.
3. Igen. (Ez rövid válasz volt)
4. Igen, osztalékelőleg, az azzal járó összes nyavalyával (közbenső mérleg, jóváhagyó taggyűlés, stb.). Talán csak az a vigasz, hogy ezek a cégek általában egyszerű működésűek, legtöbbször nincs alkalmazott, nincsenek nagyon eszközeik sem, értékvesztés sem igen szokott ebben a körben előfordulni, viszonylag szűk körű a költségvetési kapcsolatuk, s könnyebben lehet összeszerkeszteni egy közbenső mérleget. Én néhány gombnyomogatással havonta meg tudom nekik csinálni.
De tudod mit, priviben elküldöm a telefonszámomat, hívj fel, s akkor meg tudjuk beszélni. Az az igazság, hogy ma már nagyon unom a gépet, kicsit a szemem is fáj. Üdv.: zsemle
Válasz idézéssel
Aranyosak vagytok. Csak nem akartalak terhelni benneteket, annyi itt a kérdés :lol:

1. Miért mondja egy könyvelőtársam, hogy az evásban nincs écs? (Én eddig elszámoltam, de a kisördög ott van bennem, hogy talán nem olvastam hozzá elég irodalmat)

2. Hogyan hívjuk az evából kivett "osztalékot"?

3. Ugyanolyan szabályok alapján lehet kiosztani az "osztalékot" mintha a kft a normál tao-s szabályok alá tartozna? (Beszámoló, tagi gyűlés (vagy mi a túró az új neve), elfogadás, jkv.?)

4. Év közben kivett pénzt hogyan kell bizonylatolni? Könyvelése osztalékelőleg?

Első nekifutásra ennyi.
Válasz idézéssel
betti Írta:Kettős könyvitellel az evában van némi gondom, kérlek ha tudtok valami forrást/irodalmat/honlapot ebben a támában akkor írjátok meg.

Kedves Betti, ajánlom az aktaforum.hu internetes fórumot, szerintem szuper! Tedd fel a kérdésedet, minimum fél óra múlva ott az első segítség, azután jön a többi.
Üdv: zsemle
Válasz idézéssel
Kedves Betti !

Különösebb szakirodalma ismereteim szerint nincs, igazság szerint nem is nagyon kell én 3 éve könyvelek egy ilyen céget, csak az EVA törvényt kellett egy kicsit bogarászni az elején, fő különbség, hogy nem társasági adót számolsz, hanem a tv. szt.-i eva-t és az eredménykimutatás adózás előtti eredményét ezzel csökkented. Valamint a bevételeket és a költségeket bruttó módon ÁFA-an könyveled.Egyébként minden ugyanúgy működik, mint ha nem lenne evás, tehát az écs-t is elszámolod, viszont érdemes minél kevesebb költséget elszámolni, hogy több maradjon az adó nélkül kivehető összeg.
Olvasd el az Eva tv. erre vonatkozó részét és ha még mindig van gondod, kérdezz nyugodtan. De az is lehet, hogy valaki tud szakirodalmat.

Üdvözlettel
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Betti!

Miért nem osztod meg gondodat velünk? Biztosan segítünk!

Klári
Válasz idézéssel
Kettős könyvitellel az evában van némi gondom, kérlek ha tudtok valami forrást/irodalmat/honlapot ebben a támában akkor írjátok meg.
Válasz idézéssel
Azért ne csak rosszat mondjunk róluk.
Én például nagyon meg vagyok elégedve a Szolnok Megyei Apeh munkatársainak a munkájával.
Akikkel én tartom a kapcsolatot, mindig nagyon segítőkészek, nagyon sokat köszönhetek nekik az utóbbi 15 évben.
Soha nem tapasztaltam hogy szándékosan félre akarnának vezetni, ha csipőből nem tudja a választ, telefonon visszahívnak.
Tényleg jó érzés hogy együtt tudunk működni.
Talán igy az adozói morál is jobb lehetne ha más megyében is ember számba vennék az adóalanyokat.
Szerintem a normális is az lenne, ha nem egymással szemben állna a két fél, hanem partnernek tekintené.
Az hogy revizorokkal sem volt még bajom részben szerencse is, meg talán az alaposságomnak is köszönhető.
Sőt mérlegképesre is járt velem egy kollágájuk, a mai napig tartjuk a kapcsolatot, igaz nem sűrün keressük egymást, de egy évben egyszer kétszer beszélünk telefonon.
Más megyéből rémhíreket hallok.
Válasz idézéssel
Cirmi Írta:.....ők is ide járnak,meg még néhány más oldalra tapasztalatot gyűjteni.......

akkor ezúton is reklamálok, hogy a januárban írt levelemre , amelyikre a válasz február 12-ig kellett volna legkésőbb, máig sem jött semmi. Sad
Naná, hogy normális vagyok.
A hangok is megmondták.
Válasz idézéssel
potyi Írta:Sziasztok!
Nagyon örülök,hogy felfedeztem ezt a forumot, mert már elég régóta vállalkozóként "elzártan" dolgozom.
Nagyon sok olyan problémám van amiben eddig azt hittem egyedül vagyok és nem volt kivel megtárgyalnom.
Úgy érzem a a könyvelések során a jó és a rossz tapasztalatokból is tanulhatunk.
Az sem árt ha az APEH ellenőrzés tapasztalait is megosztjuk egymással,mert nincs két egyforma ellenőrzés és két egyforma revizor sem. Elég sok ellenőrzésre járok és eddig minden ellenőrzésből tanultam és legközelebb arra a témára igyekeztem jobban odafigyelni.
Egy anyagból már elsőre látja egy tapasztalt revizor, hogy hol vannak a "gyenge "pontok és érdemes-e mélyebben kutakodnia vagy megelégszik egy csekély kis hiba felfedezésével.
Nagyon jó ötletnek tartom, nyissunk neki egy külön topikot, mondjuk adóellenőrzések tapasztalatai, tanulságai címmel.
De megérne az is egy topikot, amiben azok a módszerek vannak leírva, melyekkel az adóellőrök a nyugtaadássi kötelezettség teljesítését ellenőrzik. Szerintem sokszor teremtenek szándékkal olyan helyzeteket -legalábbis ügyfeleim elmondásai alapján erre következtetek- melyben előidézik, hogy az adózó ne adjon nyugtát. Persze ez nem mentesíti őket, de azért az ellenőrök is megérnek egy misét...

Marcsi
Válasz idézéssel
Cirmi,
köszi kedves megjegyzésedet. Mondandód 2. része óvatosságra intő szavaimat erősíti.....

Bruno

Ps.(ui.): Vargáné kedves csak hobbiból irogatok itt vonal alatt, nem Nektek üzengetek...
Válasz idézéssel
:oops: Brunó,a latin tudásod csodálatos,az enyém lassan kopik,pedig érettségiztem is belőle!A Te lelked maradjon olyan,amilyennek a találkozón megismertük,és igy minden rendben van!Több infót is kaptam a volt munkahelyemről,tudjátok mi volt,ők is ide járak,meg még néhány más oldalra tapasztalatot gyűjteni.A mi "hírünk" a lagvadabb,mert állítólag hamarabb reagálunk egymás problémáira,mint ahogy a nagy testvér lépni tudna!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Nagyon örülök,hogy felfedeztem ezt a forumot, mert már elég régóta vállalkozóként "elzártan" dolgozom.
Nagyon sok olyan problémám van amiben eddig azt hittem egyedül vagyok és nem volt kivel megtárgyalnom.
Úgy érzem a a könyvelések során a jó és a rossz tapasztalatokból is tanulhatunk.
Az sem árt ha az APEH ellenőrzés tapasztalait is megosztjuk egymással,mert nincs két egyforma ellenőrzés és két egyforma revizor sem. Elég sok ellenőrzésre járok és eddig minden ellenőrzésből tanultam és legközelebb arra a témára igyekeztem jobban odafigyelni.
Egy anyagból már elsőre látja egy tapasztalt revizor, hogy hol vannak a "gyenge "pontok és érdemes-e mélyebben kutakodnia vagy megelégszik egy csekély kis hiba felfedezésével.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Azt hiszem, hogy az ilyen kényelmetlen esetek megtárgyalása nem sok ötletet ad, viszont még fokozottabb figyelemre int mindannyionkat és egymástól az ilyen ügyek kezelésére rengeteg technikát tanulhatunk.
Sok éves tapasztalat mondatja velem, hogy a rendesen összekészített anyag amiből sugárzik a pedantéria egy idő után eredményez nagyon sok pozitiv hozadékot. Gondolok itt arra, hogy a bevalláson szerplő ügyintéző neve és telefonszáma sok esetben szűrővé válik és a kijelölt témák ezen ok miatt - a régebbi nullás vizsgálatok miatt - elengedésre kerülnek.
Mem akarom a langyos vizet feltalálni de tény, hogy a munkánk végeredményének - minden előzménytől függetlenül - legalább az elfogadható szintet meg kell ütni és szerintem ebben segít ez a fórum.
Klári
Válasz idézéssel
Brúnó!
Köszi, hogy fölvilágosítottál, hogy nem vagyunk egyedül!
Pedig pont ezért jöttem a fórumra, mert láttam, hogy nem vagyok egyedül...
a problémáimmal!
"A rohanó élet hasra esik...."
Válasz idézéssel
Szia Klári,

igaz a peches főnökség ÁLTALÁBAN sok mindent tudhat, talán többet is mint mi. A felvetések, gondok mögött azonban legtöbbször konkrét könyvelő, kv.iroda van. Apparátusukkal, lehetőségükkel nem probléma
célba találni. (Ehhez csak annyit: kíváncsiságból 5 perc alatt rátaláltam az iwiw-en két - nickname-mel - sokat szereplő társunkra....) Nem a találkozó résztvevőire gondolok.
Még szerencse, hogy az én üf.-im talpig becsületesek és én is mindent szabályszerűen csinálok.................................................

Bruno

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég